Yeni Yapılandırma Kapsamına Hangi Borçlar Giriyor?

Hükümet tarafından 20 Nisan’da TBMM’ye sunulan kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin kanun tasarısı, 31 Mart 2017 tarihinden önce vadesi geldiği halde henüz ödenememiş vergi, sigorta primi, para cezası gibi borçları bulunanlara bu borçları için yeniden yapılandırma imkanı getiriyor.

Düzenleme esas itibarıyla geçtiğimiz yıl yürürlüğe konulan ve son derece geniş kapsamlı yeniden yapılandırma kanunun sadece kesinleşmiş kamu alacakları kısmına ilişkin. Buna ilave olarak anılan kanun kapsamında taksitlerini süresinde ödeyememiş olan mükelleflere de yeni hak getirilmesini kapsıyor.

Bu haliyle 31 Mart 2017 tarihi itibarıyla kesinleşmiş ve vadesi geçtiği halde henüz ödenmemiş olan her türlü vergi ve sigorta pirim borçları, gümrük vergileri ile trafik para cezaları dahil idari para cezaları yeniden yapılandırılabilecek. Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın yaptığı açıklamaya göre uygulamanın vergi ile ilgili bölümünden yaklaşık 7.2 milyon mükellefin 73 milyar TL tutarındaki borcunu kapsıyor.

YENİ YAPILANDIRMA KAPSAMINA GİREN BORÇLAR

Vergi ve SGK borçları,Orman Genel Müdürlüğü’nün orman köylülerince kurulmuş olan kooperatiflerine kullandırılan kredi borçları,Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca tarımsal amaçlı kooperatiflere kullandırılan kredi borçları

İçeriğin geri kalanını görmek için GİRİŞ yapmanız veya ÜYE olmanız gerekmektedir.

Vergi ile ilgili tüm soru ve sorunlarınız için

Canlı Sohbet Yapabilirsiniz

Hemen Tıkla

 

Soru ve sorunlarınız için derneğimize üye olabilirsiniz. Hemen Mesaj Gönder: https://m.me/versavorg