Vergi Tekniği Raporunun Sonradan Tebliği

Vergi Usul Kanunu’nun vergi ve /veya ceza tarhiyatlarını ifade eden mükelleflere bildirimini sağlayan ihbarnamelerin ekinde bulunmasını gereken belgeleri düzenleyen 35 ve 366. maddeleri incelendiğinde, tarhiyatın sebep, hukuki dayanak ve idarenin bu konudaki saptama ve yorumlarını içeren inceleme raporlarının da birlikte tebliği gereğinin hükme bağlandığı görülmektedir. Bu zorunluluğa idare de uymaktadır.

Bu zorunluluk veya gereklilik, idarenin hukuka uyduğunu ve takdir haklarını ne yönde kullandığını göstermesi kadar, söz konusu işlemlere muhatap olanların izleyecekleri hukuki süreci belirlemeleri ve savunma haklarını kullanabilmeleri açısından da önem taşımaktadır.

Vergi idaresi bazı incelemelerde tarhiyatın sebep, hukuki dayanak, idari anlayış ve yorumları ile tespitlerini “vergi tekniği raporu” adı verilen raporlarda belirtmekte, daha sonra bu rapordan hareketle üretilmiş türev raporlarla tarhiyat yapma yoluna gitmekte, mükelleflere ise sadece türev raporları ihbarname ile birlikte tebliğ etmekte, buna karşılık vergi tekniği raporlarını tebliğ etmeyerek mükelleften gizleme yoluna gitmektedir.

İçeriğin geri kalanını görmek için GİRİŞ yapmanız veya ÜYE olmanız gerekmektedir.

Vergi ile ilgili tüm soru ve sorunlarınız için

Canlı Sohbet Yapabilirsiniz

Hemen Tıkla

 

Soru ve sorunlarınız için derneğimize üye olabilirsiniz. Hemen Mesaj Gönder: https://m.me/versavorg