Vergi Mahkemesine Dava Açma Süresini Kaçırmış Olan Mükelleflerin Dava Açması Mümkün müdür?

Vergisel işlemi gerçekleştirdikleri fakat dava açmadıkları için bir takım farkı vergisel yaptırımlara maruz kaldıklarını gören Vergi Mahkemesine dava açma süresini kaçırmış olan mükelleflerin mağduriyetlerini giderme konusunda VUK’un 124. maddesinin işletilmesi alternatif bir yöntem olarak kullanılabilir. Bu yöntem alternatif bir yöntem olmakla birlikte bu yola başvuru nedenleri kanunla sınırlanmış, sadece VUK’un 117 ve 118. maddeleri kapsamında başvurulabileceği kanunda belirtilmiştir.

İdari Yargılama Usulü Kanunu(İYUK) madde 10 ve madde 11 ile Vergi Usul Kanunu’ndaki Vergi Hataları Düzeltme ve Reddiyatları Kapsamında Maliye Bakanlığına Şikâyet Yolu Esasları anlatılarak, konuya ilişkin yargı kararları çerçevesinde Vergi Mahkemesine dava açma süresini kaçırmış olan mükelleflerin dava açmasının mümkün olup olmayacağı konusu ele alınacaktır.

VUK’un 116. maddesinde vergi hatası; “vergiye müteallik hesaplarda veya vergilendirmede yapılan hatalar yüzünden haksız yere fazla veya eksik vergi istenmesi veya alınmasıdır.”tanımı yapılmış, akabinde 117.maddesinde “Hesap Hataları” ve 118. maddesinde“vergilendirme hataları” belirtilmiştir. İdare vergi hatası konusunda mükellef ile uyuşmazlık yaşandığında “hata düzeltme” yolu ile bu uyuşmazlığı giderme şeklinde Vergi Usul Kanunu’nda kolaylık sağlamıştır. Vergi idaresi mükellefin başvurusunu kabul edip düzeltmesi halinde uyuşmazlık kısa yoldan çözülmekte bu da vergi tahakkuku ve tahsilini kolaylaştırmaktadır. Ancak mükellefin talebinin reddedilmesi halinde konu süresi içinde yargıya taşınmakta ve süreç yargıda çözülmektedir.

İçeriğin geri kalanını görmek için GİRİŞ yapmanız veya ÜYE olmanız gerekmektedir.

Vergi ile ilgili tüm soru ve sorunlarınız için

Canlı Sohbet Yapabilirsiniz

Hemen Tıkla

 

Soru ve sorunlarınız için derneğimize üye olabilirsiniz. Hemen Mesaj Gönder: https://m.me/versavorg