Vergi Kayıplarının Nedenleri

Devlet, harcamalarını karşılamak amacıyla kanun koyarak kendisini oluşturan halktan zorla vergi alır. Vergileri ödemekle yükümlü olan gerçek kişiler ya da tüzel kişiler vergi yükümlüsü olarak tanımlanırlar. Vergi yükümlülerinin bir kısmı kısmen veya tamamen vergi ödemek istemezler. Başka bir değişle vergi yükümlüleri, mensubu oldukları devletin gelir kaynakları içinde en önemli ve en sağlıklı gelir türü olan vergileri ödemeye karşı direnç gösterirler. Bu direnç, vergiye karşı koyma olarak tanımlanmaktadır.

Çağımızın koşulları, vergi uygulamalarını basit bir tahsil işlemi olmaktan çıkarmış, hem vergi politikası açısından hem vergi tekniği olarak birçok karışık sorunlara neden olmaktadır. Bu karmaşa vergi yükümlülerinin, ödevlerini yerine getirme olasılıkları ile vergiye karşı direnmelerini aynı oranda artırmaktadır. Bu nedenle vergi kayıp ve kaçaklarının yanı sıra vergilerin zamanında ödenmemesi ya da hiç ödenmemesi gibi sorunlarda yaşanmaktadır.

Vergi kayıp ve kaçaklarının önemli nedenlerinden biri kayıt dışı bırakılan ekonomik faaliyetlerden kaynaklanmaktadır. Kayıt dışı ekonomik faaliyetler, kanunen suç sayılan faaliyetlerden, gerçek miktar ve bedellerinin altında kayıtlara alınan veya hiç alınmayan faaliyetler nedeniyle gerçekleşmektedir.

İçeriğin geri kalanını görmek için GİRİŞ yapmanız veya ÜYE olmanız gerekmektedir.

Vergi ile ilgili tüm soru ve sorunlarınız için

Canlı Sohbet Yapabilirsiniz

Hemen Tıkla

 

Soru ve sorunlarınız için derneğimize üye olabilirsiniz. Hemen Mesaj Gönder: https://m.me/versavorg