Vergi İtirazında Son Dönemeç

Takdir komisyonlarının yeniden belirlediği arsa ve arazi metrekare fiyatlarının ardından vatandaşın emlak vergisi matrahına itiraz edebilmesi için son 10 günlük sürece girildi. Konut ve arazi sahibi olan 26 milyon mükellefin ödeyeceği emlak vergisinin matrahını belirleyen değerleme sonuçları takdir komisyonları tarafından haziran ayı içinde ticaret ve sanayi odaları ile muhtarlıklarda askıya çıkarıldı. Vergi matrahını etkileyen arsa ve arazi birim metrekare değerleri açıklandı.

BELEDİYELERİN TEK GELİR KALEMİ

Haziran ayı boyunca muhtarlıklarda, sanayi ve ticaret odalarında askıda bulunan arazi ve arsaların metrekare değerleri her 4 yılda bir yeniden belirlenerek, vatandaşların ödeyeceği emlak vergileri için taban oluşturuyor. Ancak 2018-2021 dönemlerini kapsayacak bu matrahlar, bazı bölgelerde yüzde 400’e varan fahiş artışları kapsıyor. Pek çok vatandaşı isyan noktasına getiren ve on binlerce TL’lik vergi borcu ile karşı karşıya bırakan bu vergi rakamlarına itiraz için son 10 günlük sürece girildi. Yasaya göre, emlak vergisi mükelleflerinin muhtarlıklardan takdir komisyonlarının kararlarını alarak 30 gün içinde dava açmaları gerekiyor. Dolayısıyla mükelleflerin temmuz ayı sonuna kadar vergi mahkemelerine dava açmaları gerekiyor.

Türkiye’de 22 milyonu konut olmak üzere arazi ve arsalarla birlikte yaklaşık 26 milyon mükellefin olduğuna dikkat çeken Sözcü Gazetesi Yazarı, vergi uzmanı Nedim Türkmen, 4 yılda bir belediye temsilcilerinin ağırlıklı olduğu takdir komisyonları arazilerin ve arsaların metrekare değerlerini yeniden belirlediğini anlattı. İl ve ilçelerdeki komisyonlar dışında büyükşehirlerde merkez komisyonların oluşturulduğunu aktaran Türkmen, arsa ve arazi üzerinden belirlenen metrekare değerlerinin, konut vergileri üzerinden fahiş fiyatlara neden olabildiğine dikkat çekti. Belediyelerin en önemli gelir kaleminin emlak vergileri olduğunu ve takdir komisyonlarının da genellikle belediyelerden gelen talimatlar doğrultusunda değerleri belirlediğini vurgulayan Türkmen, “Belirlenen değerler doğrultusunda 2018’deki baz emlak vergisi matrahları belirlenecek ve 2019 ve izleyen yıllarda yeniden değerleme oranının yarısı kadar artacak. Sonraki 3 yıl boyunca bu rakam her yıl yeniden değerleme oranının yarısı kadar artacak ve artırılan rakam üzerinden emlak vergisi hesaplanacak” dedi.

Takdir komisyonlarının kararlarına karşı 2012 yılına kadar vatandaşın dava açma hakkı yoktu. Anayasa Mahkemesi söz konusu kanunu iptal etti ve vatandaşa da dava yolu açıldı. Türkmen, yüksek vergi rakamı ile

İçeriğin geri kalanını görmek için GİRİŞ yapmanız veya ÜYE olmanız gerekmektedir.

Vergi ile ilgili tüm soru ve sorunlarınız için

Canlı Sohbet Yapabilirsiniz

Hemen Tıkla

 

Soru ve sorunlarınız için derneğimize üye olabilirsiniz. Hemen Mesaj Gönder: https://m.me/versavorg