Vergi Dairelerinde Zaman Aşımı Niçin Dikkate Alınmaz?

Zaman aşımı   213 sayılı VUK’nun  114. maddesinde  düzenlenmiştir. Zaman aşımının  vergi uygulamalarında tarh  zaman aşımı  ve  ayrıca tahsil  zaman aşımı  olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Tarh  zaman aşımı, vergi alacağının  miktar itibariyle  saptanması  ile ilgili bir işlemdir.  Buna göre 5 yıl içerisinde mükellefe tarh ve tebliğ edilmeyen vergiler zaman aşımına uğrar.  Dolayısıyla,  5 yıl  içerisinde  mükellefe tarh  ve tebliğ edilmeyen vergiler zaman aşımına uğrar.

Diğer taraftan, 6183 sayılı kanunun  102. maddesi hükmüne göre,  kamu  alacakları vadesinin rastladığı  takvim  yılını  izleyen  takvim yılı  başından itibaren  5 yıl içerisinde ödenmediği  veya tahsil edilmediği takdirde  tahsil zaman aşımına uğrar.

Zamanaşımı vergi uygulamalarında son derece önemlidir.   Mahkemeler tarafında da zamanaşımı olayı  resen  dikkate alınmalıdır.

Yargıya intikal eden bir konu  hakkında  mahkeme tarafından  verilen kararda,  tahsil zamanaşımı ile ilgili olarak  gerekçe  aynen aşağıya alınmıştır:

İçeriğin geri kalanını görmek için GİRİŞ yapmanız veya ÜYE olmanız gerekmektedir.

Vergi ile ilgili tüm soru ve sorunlarınız için

Canlı Sohbet Yapabilirsiniz

Hemen Tıkla

 

Soru ve sorunlarınız için derneğimize üye olabilirsiniz. Hemen Mesaj Gönder: https://m.me/versavorg