Vasiye Tebligat Yapılmadan Limited Şirket Borcu Nedeniyle Velâyeti Diğer Ortak Üzerinde Olan Küçük Ortağın Kişisel Hesabına Konulan Haciz ve Blokaj

 

1.Mevduat Haczi 

Limited şirketin vergi borcu nedeniyle iki ortaktan birinin kişisel banka hesabına şirket borcu için haciz ve blokaj uygulanmıştır. Bu küçük ortağın şirketin kuruluşundan beri velayeti babası üzerinde bulunmaktadır. Velayeti babasına verilen küçük ortak hali hazırda öğrenci olarak bir üniversitede eğitimine devam etmektedir. Ne var ki, vergi dairesi velayeti babası üzerinde olan ve babası da şirketin aynı zamanda ortağı ve müdürü sıfatıyla şirkette bulunmaktadır. Vergi dairesi, şirket borcu nedeniyle, tüzel kişiliğin borcunu ortaklar bakımından bireyselleştirmeden, şirketin aciz halini tespit etmeden bütün ortaklar için “mal varlığı araştırması” çalışmalarının bir sonucu olarak şirketin küçük ortağı olan ve üstelik öğrenci olan ve de velayeti babası üzerinde olan küçük ortağın üniversite kampüsünde yer alan banka şubesindeki hesabına haciz uygulamıştır.

Uygulamanın ve bu garip haciz hikayesinin hukuka uyarlı olup olmadığını isterseniz adım adım tartışmaya açalım.

2.Şirket Tüzel Kişiliğinin Borcu, Velayeti Diğer Ortakta Olan Küçük Ortaktan İstenilemez

Medeni Kanunun eski 263. maddesi ve yeni 335. maddesinde velayet konusu ve koşulları düzenlemiş bulunmaktadır. Madde hükmüne göre velayet “ergin olmayan çocuk, ana ve babasının velayeti altındadır. Yasal sebep olmadıkça velayet ana ve babadan alınamaz. Hakim vasi atanmasına gerek görmedikçe, kısıtlana ergin çocuklar da ana ve babanın velayeti altında kalırlar” hükmü uyarınca velayet konusu hakim kararına bağlı bulunmaktadır.

İçeriğin geri kalanını görmek için GİRİŞ yapmanız veya ÜYE olmanız gerekmektedir.

Vergi ile ilgili tüm soru ve sorunlarınız için

Canlı Sohbet Yapabilirsiniz

Hemen Tıkla

 

Soru ve sorunlarınız için derneğimize üye olabilirsiniz. Hemen Mesaj Gönder: https://m.me/versavorg