Ticari Defterler Uyuşmazlıklarda Delil Midir?

Dilimizde delil ya da kanıt “aranılan gerçeğe ulaştırabilen iz” şeklinde tanımlanmıştır. Yani ticari defterlerin içinde bulunan bilgiler ve o bilgilerin dayandığı belgeler eğer gerçeğe ulaşmada daha net bir ifadeyle Yargı makamının doğru bir karar vermesine yardımcı olacak nitelikte ise delil olarak kullanılabilir. Bu defterler sahibinin ya da işletmenin lehine delil olabileceği gibi aleyhine de delil olabilmektedir.

Ticari defterlerin işletmenin  hangi durumlarda lehine, hangi durumlarda ise aleyhine delil olarak kullanılabileceğini ana hatlarıyla inceleyelim Ticari defterlerin sahibinin veya haleflerinin (yerine geçenlerinin) lehine delil olarak kullanılabilmesinin şartları şu şekildedir;Uyuşmazlığın kaynağı ticari bir iş olmalıdır. Bu iş, her iki tarafın ticari işletmesini de ilgilendirmelidir. Taraflardan yalnız biri için ticari iş niteliğini haiz olan uyuşmazlıklarda  lehe delil olarak kullanılamaz.

Uyuşmazlığın her iki tarafı da tacir olmalıdır. Taraflardan birinin veya her ikisinin tacir olmaması halinde defterler lehe delil olarak kullanılamaz.

Ticari defterlerin tümü tacirin lehine delil olarak kullanılabilir. Yevmiye defteri, envanter defteri, defteri kebir gibi mu­hasebe ile ilgili defterlerin yanısıra, muhasebe ile ilgisi bulunmayan, pay defteri, yönetim kurulu karar defteri ve genel kurul toplantı ve müzakere defteri de ticari defter niteliğindedir.

İçeriğin geri kalanını görmek için GİRİŞ yapmanız veya ÜYE olmanız gerekmektedir.

Vergi ile ilgili tüm soru ve sorunlarınız için

Canlı Sohbet Yapabilirsiniz

Hemen Tıkla

 

Soru ve sorunlarınız için derneğimize üye olabilirsiniz. Hemen Mesaj Gönder: https://m.me/versavorg