Serbest Meslek Erbabı ve Protokol Defteri

Serbest meslek faaliyetini mutad meslek olarak yapanlar, 193 sayılı GVK’na göre serbest meslek erbabı olarak tanımlanmış ve vergiye tabi tutulmuşlardır. Bu gibi, gerçek kişiler 213 sayılı VUK 170. maddesine göre prensip olarak serbest meslek kazancı defteri tutmak zorundadırlar. Serbest meslek defterleri, tasdiki ve kullanılması zorunlu olan ve denetim sırasında yetkililere ibrazı zorunlu olan defterdir.   Bu deftere kaydedilecek gelirler “serbest meslek makbuzuna” dayalı olması zorunludur. Bu defterin gider kısmına kayıtlandırılacak gider kalemleri ise mutlak surette fatura vb. belgelere dayandırılması zorunludur.

 

Serbest meslek faaliyetini arızi olarak yapanlar ise serbest meslek erbabı sayılamayacaklarından dolayı defter tutma zorunlulukları bulunmamaktadır.

 

Bilindiği gibi, doktor, mühendis, avukat, mali müşavir vb. serbest meslek erbabı tarafından   kullanılması, tutulması ve tasdiki zorunlu olan defter serbest meslek kazanç defteridir. Serbest meslek kazanç defteri ilgili serbest meslek erbabı tarafından günlük olarak tutulmak ve işyerinde bulundurulması zorunlu olan bir defterdir.   Serbest meslek erbabı tarafından envanter kayıtlarının takibi için istenirse ayrıca bir envanter defteri serbest meslek defterine ilave olarak tasdik ettirilebilir. Bu durumda, serbest meslek erbabı tarafından envantere dahil edilecek bütün varlıklar bu deftere kaydedilmek zorundadır.

İçeriğin geri kalanını görmek için GİRİŞ yapmanız veya ÜYE olmanız gerekmektedir.

Vergi ile ilgili tüm soru ve sorunlarınız için

Canlı Sohbet Yapabilirsiniz

Hemen Tıkla

 

Soru ve sorunlarınız için derneğimize üye olabilirsiniz. Hemen Mesaj Gönder: https://m.me/versavorg