fbpx

Makaleler

Müfettiş Tarafından Defter ve Belge İsteme Yazısının Tebliği

Müfettiş Tarafından Defter ve Belge İsteme Yazısının Tebliği , defter ve belge isteme yazısının mutlak surette şirketin kanuni temsilcisine yapılması zorunludur. Müfettişler tarafından vergi incelemesi için defter kayıt ve belge ibraz yazılarının şirket yetkililerine tebliğ edilmemesi halinde tebligat hükümsüz olur. Vergi uygulamalarında, defter ve belge ibraz yazılarının 213 sayılı VUK’nun ilgili hükmüne göre şirket müdür veya ortaklarına yapılması halinde tebligat geçerli olacaktır. [1] 

Yeni vergi inceleme yönetmelik  hükümlerine göre, vergi incelemesinin   mutlak surette mükellefin iş yerinde  yapılması  esastır.[2] Mükellefin işyerinin vergi incelemesine uygun olmaması halinde inceleme  müfettişin   memuriyet adresinde sürdürülür.  (VUK md.139).

Zamanaşımının  bitmesine kısa bir süre kala  defter ve belge isteme  yazılarının  tebliğinde ibraz açısından  mükellefe asgari 15 günlük süre verilmesi zorunludur. (VUK md. 138).  Örneğin, 2006 yılı ile ilgili  bir defter  incelemesinde ibraz yazısının  mükellefe 20.12.2011 tarihinde tebliğ edilmesi halinde; ibraz süresi  2012 yılına taşmaktadır. Bu  örnekte mükelleften  defter  ve belge ibrazı ile ilgili  yazının  mutlak surette 14.12.2011 tarihinde tebliğ edilmesi gerekir.  Aksi takdirde mükellefe herhangi bir cezai  yaptırım  uygulanamaz.

İçeriğin geri kalanını görmek için GİRİŞ yapmanız veya ÜYE olmanız gerekmektedir.

 

VERGİ MÜKELLEFİ SAVUNUCULARI DERNEĞİ
Soru ve sorunlarınız için derneğimize üye olabilirsiniz. Detaylı Bilgi İçin: 0850 304 95 42 veya 0216 606 08 10