Maliyeden 24 Saat Takip

Maliye Bakanı Naci Ağbal, kayıt dışılığın önüne geçmek amacıyla internet ortamında yapılan bütün ticareti gece-gündüz takip edeceklerini söyledi.

Ağbal, yaptığı açıklamada, İstanbul başta olmak üzere Ankara, Antalya ve Muğla gibi birçok ilde artan günübirlik konaklama ihtiyacına bağlı yeni bir sektör geliştiğini ve buradaki kayıt dışılığın büyüdüğünü söyledi.

Birçok kişinin özellikle bazı organizasyon firmaları üzerinden evlerini günlük kiraya verdiğine işaret eden Ağbal, genellikle bu tür kiralamaların internetten yapıldığını anımsattı.

Ağbal, bu uygulamanın gün geçtikçe yaygınlaştığını dile getirerek, şöyle devam etti:

“Haklı olarak kayıtlı şirketlerimiz bize ‘Vergimizi ödüyoruz, kayıtlıyız ama bu işletmeler haksız rekabet yapıyor.’ diye şikayette bulundular. Bunun üzerine bir düzenleme yaptık, dedik ki: ‘Eğer evinizi günlük kiraya verdiyseniz, buradan aldığınız kira günlük 50 lira da 100 lira da olsa banka kanalıyla ödemek zorundasınız, ödemezseniz ceza veririz.’ Konut sektöründe İçişleri Bakanlığıyla bunu çalıştık. İşin güvenlik, asayiş tarafı da var, bu da son derece önemli. İçişleri Bakanlığı günübirlik konut kiralamalarıyla ilgili bilgi topluyor. Biz de Maliye olarak bunların ödemelerini bankacılık sistemine aldık.”

Araç kiralamalarında da ciddi kayıt dışılık olduğuna dikkati çeken Ağbal, yaptıkları tebliğ düzenlemesinde 5 bin liranın altında araç kiralaması olsa bile ödemelerin bankacılık sisteminden olması şartı getirdiklerini hatırlattı.

Ağbal, kayıt dışılıkla mücadelede bankacılık sisteminden ödemenin başarı sağladıkları alanlardan biri olduğunu belirterek, “Bankacılık sistemine ödemenin kaydı alındığı andan itibaren biz o geliri kavrayabiliyoruz. Eğer bu bankacılık sisteminden yapılmazsa ağır yaptırımları var, o da caydırıcı oluyor.” diye konuştu.

3 milyon lira vergi ve ceza

Tebliğ düzenlemesi yaptıktan sonra denetimlere başladıklarını anlatan Ağbal, şöyle konuştu:

“Haziran ve temmuz aylarında yaklaşık 4 bin 275 vatandaş hakkında denetleme yaptık. Bunlardan bin 46’sının hiç vergi mükellefiyeti olmadığını tespit ettik, yani yüzde 25’ini vergi mükellefi yaptık. Dolayısıyla bir anda hiç vergi dairesine uğramayan bin kişiyi tespit etmişiz. Bu daha başlangıç. Bu dönemde yaklaşık 3 milyon lira vergi ve ceza kestik. Bu daha başlangıç, önümüzdeki aylarda rakamlar çok daha yukarı çıkacak.”

“E-ticaret ‘Biri bizi gözetliyor evi’ gibi olacak”

İçeriğin geri kalanını görmek için GİRİŞ yapmanız veya ÜYE olmanız gerekmektedir.

Vergi ile ilgili tüm soru ve sorunlarınız için

Canlı Sohbet Yapabilirsiniz

Hemen Tıkla

 

Soru ve sorunlarınız için derneğimize üye olabilirsiniz. Hemen Mesaj Gönder: https://m.me/versavorg