Mali Tatil: 1-20 Temmuz Uygulanıyor

5604 sayılı mali tatil ihdas edilmesi hk. Kanun uyarınca her yıl vergi daireleri ve diğer ilgili kurumlar ( SGK dahil) 1 ila 20 Temmuz tarihi arasında Mali tatil uygulamasına girmektedirler.

Mali tatilde süreler 1-20 Temmuz arası çalışmamaktadır. 20 Temmuzdan sonra ise süreler kendiliğinden 7 gün daha uzamaktadır. Mali tatilde vergisel ve daha çok SGK ile ilgili konular otomatik olarak uzamaktadır. Mali tatil daha çok mükellefler ve 3568 sayılı Yasaya göre unvan almış meslek mensupları, SM, SMMM ve YMM’ler açısından önemli bir tatil mahiyeti arz etmektedir.

Mali tatil uygulaması 27.01.2016 tarihli ve 29606 sayılı RG’ de yayınlanan 6661 sayılı Askeri Kanunu ve Bazı Yasalarda değişiklik yapılmasına ilişkin Kanun’un 18. Maddesiyle 5604 sayılı Mali Tatil ihdas edilmesi hakkında Kanun’un 1. Maddesinin:

1-      Altıncı fıkrasında yer alan “7 gün” ibaresi, “5 .günün” şeklinde yeniden düzenlenmiştir.

2-      Yedinci fıkrasında yer alan “Gümrük İdareleri “ ibaresi “ÖTV, BSMV, ÖİV, Şans oyunları vergisi ile Gümrük İdareleri” şeklinde yeniden düzenlenmiştir.

3-      Sekizinci fıkrasında yer alan “Son gününden itibaren üçüncü günün” ibaresi, “ Son gününü izleyen günün” şeklinde değiştirilmiştir.

Bu durumda, Mali Tatil sebebi ile 7 gün uzayan beyan süresi bundan böyle 5 güne çekilmiş bulunmaktadır.

Mali tatil nedeni ile süre kısaltımı ödemeleri de etkilemektedir. Buna göre;

İçeriğin geri kalanını görmek için GİRİŞ yapmanız veya ÜYE olmanız gerekmektedir.

Vergi ile ilgili tüm soru ve sorunlarınız için

Canlı Sohbet Yapabilirsiniz

Hemen Tıkla

 

Soru ve sorunlarınız için derneğimize üye olabilirsiniz. Hemen Mesaj Gönder: https://m.me/versavorg