fbpx

BengüTürk TV’ye Konuk Olduk!

30.11.2018 Cuma günü Bahar İlik’in hazırlayıp sunduğu Haber Editörü programına Genel Başkanımız Mehmet Kaynak konuk olmuştur.Başkanımız,vergi mükelleflerinin sorunlarına ayrıca yeni üyelik sistemimiz ve üyelere sunacağımız hizmetler hakkında konuşmuştur.Vergi Mükellefi Savunucuları Derneği olarak her zaman vergi mükelleflerinin sesiyiz! Canlı yayını aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz.

Genel Başkanımız Mehmet Kaynak Bengütürk Tv’ye Konuk Oldu

Genel Başkanımız Mehmet Kaynak Bengütürk Tv’ye Konuk Oldu , Genel Başkanımız Mehmet Kaynak ,19.01.2018 tarihinde Bengütürk ekranlarında Bahar İlik’in sunduğu Gün Başlıyor programına konuk oldu.

Genel Başkanımız programda kamu hacizleri, e-haciz gibi önemli konulardan ayrıca vergi mükelleflerinin genel sorunlarından bahsetti. Vergi Mükellefi Savunuculuğu eğitimi konusu üzerinde de fazlası ile durdu.Vergi Mükellefi Savunuculuğunun dünya ve Türkiye açısından çok önemli bir konu olduğunu belirtti.

Genel Başkanımız Mehmet Kaynak Bengütürk Tv'ye Konuk Oldu
Genel Başkanımız Mehmet Kaynak Bengütürk Tv’ye Konuk Oldu

Bunlardan bahsederken Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere Başbakanımıza ve diğer hükümet yetkilileri ile görüşmek istediğini beyan etti.

 

Aşağıdaki video üzerinden yayını izleyebilirsiniz.

Genel Başkanımız Mehmet Kaynak Kanal 60’a Konuk Oldu! Hemen İzle!!

 

Vergi Mükellefi Savunucuları Derneği Genel Başkanımız Mehmet Kaynak  07.11.2017 Salı günü 17:00’da KANAL 60 ekranlarında Burhan Çınar’ın hazırlayıp sunduğu programa canlı yayın konuğu oldu.Canlı yayının konusu Vergi Sorunları ve Çözümleri hakkındaydı.Canlı yayında derneğimizi tanıtan Genel Başkanımız Mehmet Kaynak yapılan ve yapılmakta olan faaliyetlerimiz hakkında bilgiler verdi.Ayrıca canlı telefon bağlantısı ve sms ile mükelleflerden gelen soruları yanıtladı.

MÜKELLEF HATTI: 0850 304 94 41

GENEL BAŞKAN: 0533 734 46 42

 

Genel Başkanımız Mehmet Kaynak Bugün Kanal 60’da Canlı Yayın Konuğu

 


CANLI YAYIN:

Genel Başkanımız Mehmet Kaynak

07 Kasım 2017 Salı 17:00’da KANAL 60’da Vergi Sorunları ve Çözüm Yolları ile ilgili sorularınızı canlı yayında cevaplayacaktır.Sizlerde canlı yayın sırasında aşağıda belirttiğimiz telefon numarası üzerinden arayabilirsiniz.

Canlı yayın sonrasında ise yine aşağıda belirttiğimiz Mükellef Hattı ve Genel Başkan adlı telefon numaralarından arayabilirsiniz.

📞 CANLI YAYIN TELEFONU

0212 557 60 00

📞 MÜKELLEF HATTI:

0850 304 94 41

📞 GENEL BAŞKAN

0533 734 46 42

Vergi Mükellefi Savunucuları Derneği Genel Başkanı Mehmet Kaynak Bengü Türk Tv’ye Konuk Oldu!

 

VERGİ MÜKELLEFİ SAVUNUCULARI DERNEĞİ (VERSAV) GENEL BAŞKANI MEHMET KAYNAK

“VERGİ MÜKELLEFLERİNİN HAK VE SORUMLULUKLARI”

BENGÜTÜRK TV SPİKER BAHAR İLİK

Kanala Abone OL : https://goo.gl/cYJYqo

Sosyal Medya:

Facebook ► https://goo.gl/S5T6GP

Twitter ► https://goo.gl/1HW2p3

Instagram ► https://goo.gl/iqogrN

Linkedin ► https://goo.gl/hQxQ3Y

İnternet Sitesi ► https://goo.gl/7e6ea8

Google Play Store ►https://goo.gl/edh9r1

İletişim:

Mükellef Hattı ►0850 304 94 41

Genel Başkan ► 0533 734 46 42

Adres ►

Genel Merkez Adresi: Hacı Halil Mahallesi Kızılay Caddesi 1201/2 Sok. Anıl Apartmanı No:1/B (Gebze Kent Meydanı, Mopaş Hipermarket Yanı) Gebze/Kocaeli

HAKKIMIZDA

Vergi Mükellefi Savunucuları Derneği (kısa adıyla VERSAV),mükelleflerin her türlü cezaya maruz kalması nedeniyle mükelleflerin sorunlarını en iyi bilen ve çözüm üretebilen,değerli ve deneyimli üstadlarımız,emekli vergi hakimleri,emekli maliyeciler, eski vergi müfettişleri ve mali müşavirler ile birlikte 2013 yılında Kocaeli ilinin Gebze ilçesinde kuruldu.

HİZMETLERİMİZ

-Vergi mükelleflerini hak ve sorumlulukları konusunda bilinçlendirmek.
-Mükellef birlikleri yoluyla yapılması gereken kanuni düzenlemelerin yapılmasını sağlamak.
-Türkiye genelinde meslek mensupları arasından”Vergi Mükellefi Savunucuları” yetiştirmek.
-Vergi bilincinin ve gönüllü uyumun sağlanması için ve idare ile olan ihtilafların bilinçli çözülmesi noktasında”Versav Gönüllüleri“nin yetiştirilmesi.
-Türkiye genelinde vergi mükellefi savunucularının il ve bölge düzeyinde organizasyonunu sağlanması noktasında temsilcilerin atanması.

AMAÇLARIMIZ

1 .Vergi ihtilafları ile ilgili olarak bilgi ve tecrübe sahibi olan meslek sahiplerini bir araya getirmektir.
2 .Ülke genelinde vergi ihtilaflarının çözümünde uzman kişileri temsilci olarak görevlendirmek.
3. Vergi mükelleflerinin hak ve sorumlulukları konusunda bilinçlendirmek
4.Mükelleflere vergi sorunları ile karşılaştıklarında temsilcilerimiz,vergi mükellefi savunucuları ve versav gönüllüleri ile çözümler üretmektir.
5.Türkiye genelinde vergi mükellefi birliklerini kurmaktır.
6.Devlet ile vergi mükellefi arasında gönüllü uyumun sağlanması için çalışmalarda bulunmaktır.
Ayrıca vergi ihtilaflarının çözülmesi için çalışan serbest muhasebeci, mali müşavir,yeminli mali müşavir, bağımsız denetçi,emekli vergi hakimi,emekli gümrükçü, gümrük müşaviri, emekli maliyeci, emekli vergi müfettişliği yapmış kişilerin çalışmalarımıza katkılarını bekliyoruz.
Derneğimiz çalışmalarına katkı yapan meslek mensuplarına, eğitim çalışmalarından sonra ‘’ Vergi Mükellefi Savunucusu ‘’ ünvanı verilmektedir.Derneğimize önemli katkılar yapabilecek ticaret odaları başkan ve yöneticileri, iş adamları dernek başkan ve yöneticilerine ‘’ Vergi Mükellefi Savunucusu‘’ ünvanı verilmektedir.
Geniş iş potansiyeline sahip vergi mükellefi olan, vergi mükellefi savunucuları arasından, müsait bir ofisi ve teknik altyapısı olması halinde, bulunduğu il ve ilçelerde, yeterli sayıda temsilcilikler verilmektedir.
Ayrıca derneğimize çalışmalarımızda katkı yapan, gönül veren, mükelleflere ise ‘’Versav Gönüllüsü ‘’ ünvanı verilmektedir.

Bengü Türk Tv’ye Konuk Olduk!

Vergi Mükellefi Savunucuları Derneği​ Genel Başkanı Mehmet Kaynak ve Genel Başkan Yardımcısı Ali Erdin Bengü Türk Tv ekranlarında Bahar İlik’in Hayata Dair Programına canlı yayın konuğu oldular.

 

 

 

MÜKELLEF HATTI: 0850 304 94 41

Telefon:0533 734 46 42(Genel Başkan)

İnternet Sitesi: http://versav.org.tr

E-posta Adresi:info@versav.org

Sosyal Medya Hesapları

Facebook: https://www.facebook.com/versavorg/

Twitter: https://twitter.com/versavorg

Linkedin: https://www.linkedin.com/in/versavorg

Instagram: https://www.instagram.com/versavorg/ Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCf3uaCdR1l6jplpY4XgSrxw
Genel Merkez Adresi: Hacı Halil Mahallesi Kızılay Caddesi 1201/2 Sok. Anıl Apartmanı No:1/B (Gebze Kent Meydanı, Mopaş Hipermarket Yanı) Gebze/Kocaeli

TV41’e Konuk Olduk!

Genel Başkanımız Mehmet Kaynak,Genel Başkan Yardımcılarımız Ali Erdin ve Hasan Payyu TV 41 ekranlarında Sevcan Tamer’in sunduğu Bakış Açısı programına canlı yayın konuğu oldular.

KOCAELİ GAZETE: Naylon Fatura ve KDV’de Müteselsil Sorumluluktan Kurtulmanın Yolları

Bilindiği gibi, 213 Sayılı Vergi Usul Kanununun 11 inci maddesi uyarınca, mal alım satımı veya hizmet ifası işlemlerinde satıcı tarafından herhangi bir nedenle Hazine’ye intikal ettirilmeyen vergiden alıcılar müteselsil sorumlu tutulmaktadır.
VUK’nun 11.nci maddesi Vergi Kesenlerin Sorumluluğu başlıklı maddenin 3.ncü fıkrasında düzenlenmiştir. İlgili kanun maddesinin bu fıkrası 4369 sayılı kanunun 81/A-28. nci maddesi ile aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
Mal alım ve satımı ve hizmet ifası dolayısıyla vergi kesintisi yapmak ve vergi dairesine yatırmak zorunda olanların, bu yükümlülükleri yerine getirmemeleri halinde verginin ödenmesinden, alım satıma taraf olanlar, hizmetten yararlananlar ve aralarında doğrudan veya hısımlık nedeniyle ya da sermaye, organizasyon veya yönetime katılmak veya menfaat sağlamak suretiyle dolaylı olarak ilişkide bulunduğu tespit olunanlar müteselsilen sorumludurlar.
Ancak üçüncü fıkrada belirtilen müteselsilen sorumluluk mal üreten çiftçiler ile nihai tüketiciler için söz konusu değildir.
Bu hükümle kanun koyucu, vergi güvenliğini sağlamak, vergi gelirlerinin daha rahat ve hızla olarak hazineye intikal etmesini amaçlamaktır.
84 Seri No.lu KDV Genel Tebliği ile; alıcıların KDV dahil toplam işlem bedelini sadece banka veya özel finans kurumları vasıtasıyla veya nama yazılı çek düzenlemek suretiyle ödemeleri halinde, müteselsil sorumluluk uygulaması ile muhatap tutulmamaları uygun görülmüştür.
Ancak, bu durum uygulamada ödemelerini PTT kanalıyla, kamu kurum ve kuruluşları aracılığıyla ya da tapu devri suretiyle veya şirket kredi kartı ile ödeyen mükellefler yönünden bir takım sıkıntılara neden olmuştur. Maliye Bakanlığı, konuyu yeniden değerlendirerek yayımladığı KDV Genel Uygulama Tebliği ile alıcıların KDV dahil toplam işlem bedelini;
• 5411 sayılı Bankalar Kanunu hükümlerine göre faaliyette bulunan bankalar vasıtasıyla ödemeleri ve bankaya yapılacak ödeme sırasında düzenlenecek belgede satıcının (veya adına hareket edenlerin) adı-soyadı (tüzel kişilerde unvanı) ile bankadaki hesap numarasını ve vergi kimlik numarasını doğru olarak yazdırmaları,
• Ödemenin çekle yapılmış olması halinde çekin Türk Ticaret Kanunu’nun 785’inci maddesinin (1) numaralı fıkrası kapsamında düzenlenmiş olması,
• Ödemenin kredi kartı (iade talebinde bulunan kişi veya kuruma ait), tapu devri, kamu kurum ve kuruluşları aracılığıyla (ön ödeme avansı şeklinde kamu kurum ve kuruluşlarının veznesine ödeme gibi) yapılması,
• Ödemenin PTT yoluyla yapılması halinde, ödeme sırasında düzenlenecek belgenin ibrazı (satıcının veya adına hareket edenlerin adı-soyadı (tüzel kişilerde unvanı) ile banka hesap numarası ve vergi kimlik numarası doğru olarak yazdırılmak kaydıyla) halinde müteselsil sorumluluk uygulaması ile muhatap tutulmamalarını uygun görmüştür.
Buna göre, 1 Mayıs 2014 tarihinden itibaren KDV dahil toplam işlem bedelini,
• Şirket kredi kartı,
• PTT havalesi,
• Tapu devri,
• Kamu kurum ve kuruluşları aracılığıyla (örneğin, icra dairesi aracılığıyla yapılan ödemeler) ödeyen alıcılar da müteselsil sorumluluk uygulaması ile muhatap tutulmayacaklardır. Müteselsil sorumluluktan kurtulmak isteyen alıcıların, ödemelerini belirtilen şekillerde gerçekleştirmelerinde yarar vardır.
Müteselsil sorumluluğu ortadan kaldırmayan ödemeler
Ödemelerin muvazaalı olduğunun tespit edilmesi halinde müteselsil sorumluluk ortadan kalkmaz. Muvazaalı ödemeye örnek:
Satıcını hesabına yapılan havalenin tekrar bir şekilde alıcının hesabına aktarıldığının tespit edilmesi gibi…
Taraflar arasında akrabalık ilişkisi veya çıkar ilişkisi olması…
Naylon fatura ve KDV’de müteselsil sorumluluk
KDV’de müteselsil sorumluluk ile Naylon (SMİYB) fatura arasında doğrudan bir ilişki mevcut değildir. Naylon fatura hapis cezası ve 3 katı vergi zıyaı cezası karşılığı olan bir vergi suçudur.
Naylon fatura ile KDV’de müteselsil sorumluluk arasında doğrudan bir ilişki olmamakla birlikte vergi müfettişleri sahte muhteviyatı itibariyle yanıltıcı belgeler için Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusu raporu hazırlarken fatura bedellerinin usulüne uygun ödenmemesini delil olarak göstermektedirler. Bir başka söylemle fatura bedellerinin yukarıda anlatılan şekilde yasaya uygun olarak yapılmış olması naylon fatura suçlarında mükellef lehine önemli bir delil olacaktır.
Faturaların V.U.K’da yazılı olan içerik şartlarına uygun olarak düzenlenmiş ödemelerin usulüne uygun olarak yapılmış olması halinde naylon fatura iddialarında ispat yükümlülüğü vergi dairesine geçecektir.
V.U.K 3’üncü maddesi “İktisadi, ticari ve teknik icaplara uymayan veya olayın özelliğine göre normal ve mutad olmayan bir durumun iddia olunması halinde ispat külfeti bunu iddia eden tarafa aittir. “  demek suretiyle ispat külfetini iddia eden tarafa yüklemektedir.

Vergi mükelleflerinin V.U.K’da düzenlenen şekil şartlarına uymaları, faturaları ve belgelerini yasaya uygun olarak düzenlemeleri, ödemelerinde şekil şartlarına uymaları halinde naylon fatura suçlamasına karşı önemli ölçüde korunacaklardır.

Vergi Mükellefi Savunucuları Derneği Genel Başkanı MEHMET KAYNAK