Kamu Haczi Nedir Kamu Haczi Nasıl Kaldırılır?

Devlete olan borçlarınızı ödememeniz durumunda devletin kendi icra kanalları aracılığı ile gerçekleştirdiği hacze kamu haczi denilmektedir. Özel kişilerin yanında devlet de borçlusunun ödemesini zamanında gerçekleştirmesini talep etmektedir.
Vergi, SGK, harçlar, cezalar ve bunlara bağlı alacaklar gibi çeşitli kamu alacaklarının takibi devlet tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu borçların kendi özelliklerine göre bir ödeme dönemleri ve ödemeleri gerçekleştirilmediğinde de farklı yaptırımları bulunmaktadır. Bazı kamu alacakları sonradan tekrar taksitlendirilebilirken bazı alacakların ödenmemesi durumunda devlet direk icrai işlem başlatmaktadır.
Normalde icrai hacizlerde ipotekli gayrimenkulün satışı mümkünken, bir gayrimenkul üzerine kamu haczi konduğunda bu gayrimenkulün satışı haczin dayandığı borç ödenmeden gerçekleşemez. Borcun tamamı ödendiğinde gayrimenkul üzerindeki kamu haczi kalkar ve satışa müsait hale gelir.
Devlet e ufak alacağı için bile tüm tapulu mallarınıza kamu hacmi koyma yetkisine sahiptir. Bu nedenle devlete olan borçlarınızı özenle takip etmeli ve kamu haczi gibi bir sıkıntı yaşamamak için ödemelerinizi düzenli yapmanızı tavsiye ederiz.

Kamu Haczi Nasıl Kaldırılır?

1- Normal hacizlerde de olduğu gibi kamu hacizlerinde tüm borç ödendikten sonra kamu alacaklısının avukatı tarafından icra dairesine gönderilecek bir yazı ile.

İçeriğin geri kalanını görmek için GİRİŞ yapmanız veya ÜYE olmanız gerekmektedir.

Vergi ile ilgili tüm soru ve sorunlarınız için

Canlı Sohbet Yapabilirsiniz

Hemen Tıkla

 

Soru ve sorunlarınız için derneğimize üye olabilirsiniz. Hemen Mesaj Gönder: https://m.me/versavorg