İmitasyon Fatura Sorunu Nedir?

Son yıllarda, ünlü firmaların satış faturaları bunların bilgisi dışında, kötü niyetli kişiler tarafından taklit edilerek piyasaya komisyon karşılığı satıldığı sıklıkla görülmektedir.

Taklit – sahte fatura düzenlenerek piyasada ünlü firmalar mağdur edilmektedir. Sistem kısaca şöyle işlemektedir;

1) Piyasada iyi nâm yapmış bir şirketin, (Örneğin; A firması) faturası kötü niyetli kişi veya matbaacılar tarafından taklit edilerek ciltlerce bu fatura bastırılmaktadır. Örneğimizde ki A firmasının bütün fatura logoları, fatura bilgileri, anlaşmalı matbaa bilgileri kötü niyetli kişiler tarafından bir başka kötü niyetli matbaaya bastırılmaktadır.

2) Kötü niyetli kişiler tarafından yukarıda ki şekilde bastırılan faturalar, piyasaya komisyon mukabilinde, fatura ihtiyacı olan şirketlere satılmaktadır. Bu süreçte, faturası taklit edilen (Örneğimizde ki A Firması) haberi yoktur. Bir şekilde, bu olay birkaç ay sonra, kullanıcı firma nezdinde tespiti yapıldığı zaman olay fark edilmektedir.

3) İyi niyetli ve faturası kopyalanan firma bu olaydan daha sonra bilgi sahibi olmaktadır.

4) Kullanıcı firma nezdinde yapılan vergi incelemesi sonucu bu durum aydınlatılmaktadır. Bu aşamada, faturası kopyalanan veya taklit edilen firma sahibi ile alıcı firma veya müşteriler nezdinde yapılan incelemelerde durum ortaya çıkartılmaktadır. Karşılıklı beyan ve ifadelere göre “Gerçek Durum” tespit edilmektedir.

İçeriğin geri kalanını görmek için GİRİŞ yapmanız veya ÜYE olmanız gerekmektedir.

Vergi ile ilgili tüm soru ve sorunlarınız için

Canlı Sohbet Yapabilirsiniz

Hemen Tıkla

 

Soru ve sorunlarınız için derneğimize üye olabilirsiniz. Hemen Mesaj Gönder: https://m.me/versavorg