Hangi Defterler Tasdike Tabidir ? Bunu İçin Neler Yapılmalı ? Resmi Defterlerimizi Tasdik Yaptırmazsak Cezai Müeyyidesi Var Mıdır?

VUK’un 172 ve  220  maddesinde kimlerin defter tutması ve tasdike tabi olan kısım kanun metninde paylaşılmıştır en çok yaygın defter türleri hakkında bilgi verilmesi gerekirse;  İşletmelerde, işletme defteri serbest meslek erbapları için serbest meslek kazanç defteri  limited şirketlerde Yevmiye, Kebir, Envanter. Anonim ve Kooperatiflerde ise; Yevmiye, Kebir, Envanter, Yönetim Kurulu Karar Defteri,Damga vergisi defteri, Pay Defteri ile Genel Kurul Toplantı ve Müzakere Defteri yeterli yaprakları bulunmak kaydıyla izleyen (Limidet şirketler içinde geçerli ) hesap dönemlerinde de açılış onayı yaptırılmaksızın kullanılmaya devam edileceğinden geçmiş yıllarda tasdik olunan bu defterlerde yeteri kadar sayfa bulunması halinde yeniden tasdikine gerek yoktur.

 

Yönetim Kurulu Karar Defteri her yıl tasdiki mecburi olup,  istenirse Ocak ayı sonuna kadar görüldü tasdiki ile birlikte ara tasdik de yaptırılabilir Şirketlerin Ticaret Sicil Numarası Mersis Numarası ve Sermayesine ilişkin bilgilerin mutlaka yazılması gerekmektedir, mersis numarası  mersis.gumrukticaret.gov.tr  adresine kayıt olunarak sorgulama yapılabilir. Noterin istediği evraklar ise; İşletme ve Serbest Meslek defterlerinin tasdikinde herhangi bir belge istenmeyecektir. ŞİRKETLERDEN: En son durumunu gösterir Ticaret Sicil Tasdiknamesi (Şirketin ünvanı, adresi, müdür değişmemiş ise geçmiş yıllarda alınan sicil tasdiknamesi de geçerlidir.) BİLANÇO ESASINA GÖRE DEFTER TUTAN ŞAHIS İŞLETMELERİ ise; Ticaret Sicil Tasdiknamesi. (Unvan, adreste herhangi bir değişiklik yok ise geçmiş yıllarda alınan sicil tasdiknamesi de geçerlidir. ) Eczaneler için sicil tasdiknamesi gerekmektedir.

İçeriğin geri kalanını görmek için GİRİŞ yapmanız veya ÜYE olmanız gerekmektedir.

Vergi ile ilgili tüm soru ve sorunlarınız için

Canlı Sohbet Yapabilirsiniz

Hemen Tıkla

 

Soru ve sorunlarınız için derneğimize üye olabilirsiniz. Hemen Mesaj Gönder: https://m.me/versavorg