Gelir Vergisinde Tam Mükellefiyet

Gelir vergisinde tam mükellef olanlar, bir takvim yılında Türkiye içinde veya yabancı bir ülkede elde ettikleri tüm gelirleri üzerinden gelir vergisi öderler. Tam mükellef olabilmenin ise şartları var. Buna göre, Türkiye’de yerleşmiş olmak ve yabancı bir ülkede ikamet etse de Türk vatandaşı olanlar tam mükellef sayılırlar.

YERLEŞME ÖLÇÜTÜ

Gelir Vergisi Kanunu 4. madde uyarınca; ikametgâhı Türkiye’de bulunanlar ile bir takvim yılı içinde Türkiye’de devamlı olarak 6 aydan fazla oturanlar (geçici ayrılmalar Türkiye’de oturma süresini kesmez) Türkiye’de yerleşmiş sayılırlar.

İkametgâh: İkametgâh diğer bir adıyla yerleşim bir kimsenin sürekli kalma niyetiyle oturduğu yerdir. Diğer taraftan Medeni Kanun uyarınca herkesin tek bir ikametgâhının olacağı belirtilmiştir. Bu doğrultuda Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde ikametgâha sahip olan yani yerleşmiş olan kimseler, gelir vergisi açısından tam mükellef sayılırlar.

Oturma Süresi: Yerleşme ölçütünün diğer bir göstergesi de oturma süresi ile ilgilidir. Türkiye’de 6 aydan fazla oturanlar (kalanlar) gelir vergisi uyarınca tam mükellef sayılırlar. Geçici ayrılmalar oturma süresini kesintiye

 

İçeriğin geri kalanını görmek için GİRİŞ yapmanız veya ÜYE olmanız gerekmektedir.

Vergi ile ilgili tüm soru ve sorunlarınız için

Canlı Sohbet Yapabilirsiniz

Hemen Tıkla

 

Soru ve sorunlarınız için derneğimize üye olabilirsiniz. Hemen Mesaj Gönder: https://m.me/versavorg