fbpx

Ek İstihdam Sağlayan Esnafa Vergi Desteği

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, taşeron sisteminin kaldırılmasıyla ücretlerin yükseleceğini belirterek, “Taşerona giden şimdi direkt işçi kardeşime gidecek. İşverenler de inanıyorum ki bu konuda daha insaflı olacak” dedi.

Beştepe’de düzenlene İstihdam Şurası Ödül Töreni’nde konuşan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan özetle şunları söyledi:

İSTİHDAM: İstihdam seferberliği kapsamında 2017 yılından şu ana kadar 1.5 milyon kişiye ilave istihdam sağlanmış olması ülkemiz için bir rekordur. Ülkemizin üçüncü çeyrekte yüzde 11.1 oranında büyümesine dudak bükenlerin elde ettiğimiz 1.5 milyon kişilik ilave istihdamı takdir etmelerini elbette beklemiyoruz. Sadece gölge etmesinler, ayağımıza bağ olmasınlar, vaktimizi boşa harcamasınlar yeter. İstihdam seferberliğinde elde ettiğimiz neticede devletimizin sağladığı teşvikler elbette önemlidir. İstihdam seferberliğimize katılarak, ülkemizin geleceğine yatırım yapan iş dünyamızın tüm mensuplarına, bakanlığımızın ve birliğimizin yönetimlerine, valilerimize, katkı sağlayan herkese bir kez daha şahsım ve milletim adına teşekkür ediyorum.

BÜYÜME: 2023 projelerimiz ile somutlaştırdığımız bir hedefimiz var. Bu hedefe ulaşmanın yolu kendimizi geliştirmekten geçiyor. Ülkemizin bu yıl ilk 3 çeyreğinden elde ettiği ortalama yüzde 7.4’lük büyüme oranı, hedeflerimiz doğrultusunda büyüdüğümüzü gösteriyor. İnşallah yıl sonunda da bu düzeyde bir oranı tutturacağımıza inanıyorum. Bizim için büyümenin en önemli göstergelerinden biri de istihdam.

ARTI 2 İSTİHDAM: Erdoğan TOBB üyeleri artı 2 istidam çağrısında bulundu. Eğer artı 2 istihdamı sağlayacak olursak bu ülkemizin büyüme oranını daha da genişletip yayacak, kıskananları çıldırtacak. Her müessesimiz 2’şer kişi istihdam edecek olur ise yüzde 11.1’i yükseltmeye devam ederiz. Bu neyi getiriyor biliyor musunuz? Halkımın iş verenlere olan muhabbetini ve sevgisini de artıracaktır. Bu devlet millet kaynaşmasını daha da artıracaktır.

TAŞERON DERDİ KALMADI: Bu sözü sizlerden almış olmam, bizi izleyen vatandaşları da inanıyorum ki coşturdu. Hele hele taşeronluk konusunun ortadan kalktığı bir dönemde böyle bir adımı atıyor olmamız bambaşka bir coşku getirecektir. Çünkü taşeronculuk ne idi, komisyonculuktu. Artık böyle bir sorunu olmayacak. Bitti. Artık işçi olarak bu taşeronların yanında çalışanların hepsi istihdam edilecek. Bir derdi kalmadı. Tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Şu an inanıyorum ki artık yeni süreç çok daha iyi bir süreç olacak. Taşerona giden, direkt işçi kardeşime gidecek.

İŞVERENLER İŞÇİNİN YANINDA OLMALI: Burada bir ricam şu, işverenler de bu konuda inanıyorum ki çok daha insaflı ve işçisinin yanında olacak, onlara hazırlayacağı imkanla beraber veren el alan elden hayırlı olur. Çok verdim, böyle nasıl çalışayım demeyin. İnanın, verdiğiniz kazandığınızdır. Hiç endişeniz olmasın. Bu konuda rahat olun. Bu teşvikler belirlenirken öncelikle işverenlerin taleplerine bakılıyor.

PRİME ESAS KAZANÇ GETİRİYORUZ: Gençler, kadınlar ve engelliler ile ilgili hassasiyetimiz de önemli rol oynuyor. Stratejik öncelik olarak belirledik. İmalat ve bilişim sektöründe işverenler, asgari çalışanlar için prim desteği alıyordu. Prime esas kazanç sistemi getiriyoruz. Ek istihdamda 4 bin 740 liraya kadar olan ücretler de sigorta primi teşvikine dahil edilecek.

PRİM DESTEĞİ:  2017’de çalışan başına 773 liradan 1.884 liraya kadar olan prim desteği her sigortalı için 12 ay olacak şekilde önümüzdeki yıl da devam edecek. 18-25 yaş arası gençler, kadınlar ve engelliler 1.5 yıl süre ile bu durumdan yararlanabilecekler. Yeni asgari ücrete göre bu rakamlar düzenlenecek. Bu teşvikin 2020 yılına kadar süreceğini de belirtmek istiyorum.

ESNAFA BİR SENDEN BİR DEVLETTEN: Bir başka teşvik uygulamamız da esnaflarımızla ilgilidir. Esnaflarımız ekonomik saldırıları en ön safta göğüsleyen ekmek tekneleri ile sahip çıkan vatandaşlarımızdır. Önümüzdeki yıl 3 ve daha az çalışanı olan esnafların sağladıkları her ek istihdam için ödedikleri maaş, prim ve verginin bir ayını kendileri bir ayını da devlet ödeyecek. Esnaflarımıza, imalatçılarımıza, küçük işletmelerimize bir ay senden bir ay bizden diyoruz. 12 ay süre ile devam edecek.

İçeriğin geri kalanını görmek için GİRİŞ yapmanız veya ÜYE olmanız gerekmektedir.

 

Yeni Yılda Vergiler Ne Kadar Artacak?

2018 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı Meclis Başkanlığı’na sunuldu

Ardından bu programdaki öngörüler kapsamında hazırlanan 16 Ekim tarihli “2018 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı” Meclis Başkanlığı’na sunuldu.

Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki görüşmelerin ardından Genel Kurul’a sevk edilecek olan Bütçe Tasarısı’nın mali yılbaşından (1 Ocak) önce Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesi gerekiyor. Yazımızda, Orta Vadeli Program’da yer alan bazı makroekonomik büyüklükler ile 2018 yılı bütçesindeki vergi gelirleri ve artış oranı üzerinde duracağız.

BÜYÜME VE ENFLASYON

Orta Vadeli Program’da, Türkiye ekonomisinin 2017 yılında yüzde 5,5 oranında büyümesinin beklendiği belirtiliyor. İşsizlik oranının 2016 yılında yüzde 10,9 olduğu, 2017 yılında ise bu oranın yüzde 10,8 olarak gerçekleşeceği tahmin ediliyor. Söz konusu oranın yıllar itibarıyla azalarak 2020 yılında yüzde 9,6 seviyesine gerileyeceği öngörülüyor.
2017 yılı tüketici enflasyonunun (TÜFE) ise yüzde 9,5 olarak gerçekleşeceği öngörülüyor. Programda ayrıca tüketici enflasyonunun 2018 yılında yüzde 7’ye gerileyeceği ve dönem sonunda (2020) yüzde 5 olarak gerçekleşeceği tahmini yer alıyor.
Bu açıklamalar kapsamında Orta Vadeli Program’da yer alan Türkiye’nin temel ekonomik büyüklüklerinden bazıları yandaki tabloda özetleniyor.

BÜTÇE BÜYÜKLÜKLERİ

Merkezi yönetim bütçesinin 2017 yılı gerçekleşme tahminleri ile Orta Vadeli Program döneminde öngörülen bütçe büyüklükleri yandaki tabloda yer alıyor.
Tablodan, 2017 yıl sonu gerçekleşme tahminlerine göre 2018 yılı bütçe giderlerinin yüzde 13,2, bütçe gelirlerinin ise yüzde 13,9 oranında artacağı görülüyor.

VERGİ GELİRLERİ

Vergi türleri itibarıyla 2018 bütçe büyüklükleri ve bunların 2017 yıl sonu gerçekleşme tahminleriyle (8 aylık gerçekleşmelere göre) karşılaştırılması karşı sayfadaki tabloda dikkatinize sunuluyor. Tablodaki vergi gelirleri red ve iadeler dahil rakamlardır. Red ve iadeler düşüldükten sonra vergi gelirleri toplamı; 2017 bütçesinde 511,1 milyar lira, 2017 gerçekleşme tahmininde 520,5 milyar lira ve 2018 bütçesinde 599,4 milyar lira oluyor.

YENİDEN DEĞERLEME

Gelelim yeniden değerleme oranı tahminimize. Bu yazıyı hazırladığımız tarihte ekim ayı enflasyonu açıklanmamış olduğundan, kesin olarak 2017 yeniden değerleme oranını söyleyemiyoruz. Ama bir tahminde bulunabiliriz.

Geçen yıl ekim ayında yurtiçi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) yüzde 0,84 oranında artmıştı.
Bu sene ekim ayında sıfır ile bu oran arasında olacağını varsayarsak, ekimden ekime 12 aylık ortalamalara göre enflasyon oranı yüzde 14,3 ile yüzde 14,4 arasında olacak diyebiliriz. Bu oran aynı zamanda 2017 yılı yeniden değerleme oranı oluyor.

MAKTU VERGİLERDE ARTIŞ

Motorlu taşıt vergilerinin tamamı ile bazı işlemlere ilişkin harçlar, damga vergileri ve özel tüketim vergileri maktu (tutarsal) olarak belirleniyor. Maktu vergiler normalde her yıl yeniden değerleme oranında artıyor. Yukarıdaki tahminimize göre 2017 yılında maktu vergilerin genel olarak yüzde 14’ün üzerinde artacağını söyleyebiliriz.

TORBA TASARI VE MTV

Motorlu taşıt vergisindeki artış, komisyonda görüşmeleri tamamlanan torba tasarının en çok tartışılan bölümü oldu. Buna göre 2017 yılı ve daha öncesinde alınmış olan 1.300 cc’nin altındaki otomobiller için 2018 yılında yüzde 15, diğerleri için ise yüzde 25 oranında fazla MTV ödenecek. Eğer Bakanlar Kurulu yetkisini kullanmazsa binek otomobiller dışındaki taşıtların (motosiklet, otobüs, kamyon gibi) vergisi ise yeniden değerleme oranında (yüzde 14’ün üzerinde) artacak. Bütçede de MTV artış oranı bu beklentilere uygun olarak yüzde 22 olarak yer alıyor.

CEP TELEFONU VERGİSİ

Şu an uygulamada, cep telefonları ile yapılan telefon görüşmelerinde yüzde 25, televizyon ve radyo yayınlarının izlenmesinde yüzde 15 ve internet kullanımlarında yüzde 5 özel iletişim vergisi (ÖTV) alınıyor. Yasa tasarısı ile bu oran farklılığına son verilerek 1 Ocak’tan itibaren bütün kullanımlar için ÖİV oranı yüzde 7,5 olacak. Böylelikle bazı hizmetlerin vergisi düşerken, mobil internet kullanımının vergisi artacak.

2018 bütçesinde ise ÖİV tutarlarında az da olsa bir düşüş öngörülüyor. Bu da temel olarak cep telefonu görüşmelerindeki oran indiriminden kaynaklanıyor. Ancak mobil internet kullanımının her geçen gün arttığı düşünülürse, önümüzdeki yıllarda bir oran artışı olmasa da bu verginin tahsilatında artış beklenebileceğini söyleyebiliriz.

 

İçeriğin geri kalanını görmek için GİRİŞ yapmanız veya ÜYE olmanız gerekmektedir.