Emekli, İşsiz ve Ev Hanımları Emlak Vergisi Ödemeyecek

2017 yılı emlak vergisinin ilk taksiti Mayıs ayı sonuna kadar ödenecek. Bazı mükellefler ise avantajlı. Onlar indirimli bina vergisi uygulamasından dolayı şartları taşımaları halinde tek konutları için emlak vergisi ödemeyecekler.

İNDİRİMLİ BİNA VERGİSİ

Emlak Vergisi Kanunu’nda çeşitli daimi ve geçici muaflıklar düzenlenmiş. Bunlardan birisi de indirimli bina vergisi. Emlak Vergisi Kanun’un 8. maddesine göre; “Bakanlar Kurulu, kendisine bakmakla mükellef kimsesi olup 18 yaşını doldurmamış olanlar hariç olmak üzere hiçbir geliri olmadığını belgeleyenlerin, gelirleri münhasıran kanunla kurulan sosyal güvenlik kurumlarından aldıkları aylıktan ibaret bulunanların, gazilerin, engellilerin, şehitlerin dul ve yetimlerinin Türkiye sınırları içinde brüt 200 m²’yi geçmeyen tek meskeni olması (intifa hakkına sahip olunması hali dahil) halinde, bu meskenlerine ait vergi oranlarını sıfıra kadar indirmeye yetkilidir” denilmek suretiyle, indirimli bina vergisi uygulamasının genel çerçevesi belirlenmiş. Uygulamaya ilişkin düzenlemeler ise Maliye Bakanlığı tarafından çıkarılan tebliğler ile yapılmış.

POZİTİF AYRIMCILIK

İndirimli bina vergisi uygulaması, bazı mükellef guruplarına yönelik pozitif bir ayrımcılık. Bu haktan yararlanacak mükelleflerin, ilgili belediyeye bildirimde bulunmaları ve belediyenin de şartları taşıyan mükelleflere ait meskenlerden bina vergisi tahsil etmemesi gerekiyor. Her ne kadar, tebliğler ile uygulamanın esasları belirlenmiş olsa da mükellefler ve belediyeler, indirimli bina vergisine ilişkin olarak tereddüt oluşturacak durumlarla karşılaşılıyor.

ÖZELLİK TAŞIYAN DURUMLAR

İndirimli bina vergisi uygulamasına ilişkin olarak özellik taşıyan durumlar söz konusu. Bunların bazıları ise şöyle:

Tek Meskene Hisseyle Sahip Olunması: Türkiye sınırları içinde, brüt 200 m2’yi geçmeyen tek meskene hisse ile sahip olunması durumunda, indirimli vergi oranı, hisseye isabet eden kısma uygulanıyor. Birden fazla mesken ya da hisseye sahip olunmasında ise (Meskenlerin ya da hisse oranlarının toplamı brüt 200 m2’yi geçmese dahi) indirimli vergi uygulamasından yararlanılması mümkün değil.

Bizzat Oturma Şartı: Uygulamadan yararlanabilmek için, meskende bizzat oturma şartı yok. Bu doğrultuda, sahip olduğu tek meskeni kiraya verip başka bir meskende kirada oturanlar, diğer şartları taşımak kaydıyla indirimli bina vergisinden faydalanabiliyor. Diğer taraftan, belli zamanlarda dinlenmek amaçlı kullanılan yazlıklar, dağ ve bağ

İçeriğin geri kalanını görmek için GİRİŞ yapmanız veya ÜYE olmanız gerekmektedir.

Vergi ile ilgili tüm soru ve sorunlarınız için

Canlı Sohbet Yapabilirsiniz

Hemen Tıkla

 

Soru ve sorunlarınız için derneğimize üye olabilirsiniz. Hemen Mesaj Gönder: https://m.me/versavorg