Devlet Vergi Kaçağını KOD’undan Bulacak

2018’in başından itibaren mesleki kod uygulaması zorunlu hale getirilecek ve tüm çalışanların meslek kodu olacak. Devlet vatandaşın ne iş yaptığını bilecek. Kod; doktor, mühendis, avukat olarak çalıştığı halde asgari ücretten sigortalananları yakalayacak.

6728 Sayılı Kanun’un 51’inci maddesinde belirtilen Meslek Kodu Uygulaması 2016 yılında Resmi Gazete’de yayımlanmıştı. Ancak kanunun 51’inci maddesinde yürürlük tarihi 01.01.2018 olarak kayıtlara geçmiş ve o tarih itibarıyla uygulanacağı belirtilmişti. 1 Ocak 2018 tarihinde yürürlüğe girecek  ‘Meslek Kodu Bildirimi’ uygulaması ile devlet hangi vatandaşın ne iş yaptığını bilecek. Ayrıca bu uygulama kapsamında, orta vadede kim hangi işten ne kadar kazanıyor gibi soruların da yanıtlarını alabilecek. Bu tarih itibarıyla açıklamasını yaptığım kanuna istinaden meslek kodlarını bildirmeyen ya da yanlış bildirenler için asgari ücreti geçmemek üzere her bir personel için asgari ücretin 10’da biri tutarında idari para cezası uygulanacak. Şu ana kadar ki uygulamada meslek kodunu bildirmeyen işverene herhangi bir ceza uygulanmıyordu.

Kod Ne İşe Yarayacak?

SGK sisteminde 6.5 milyon asgari ücretli çalışan mevcut. Gerçekten asgari ücret maaşıyla çalışanları biliyoruz ama doktorlar mühendisler hatta futbolcular bile asgari ücretten bildirilmeye devam ediliyor. İşte tüm bunlara bir son vermenin yolu meslek kodu uygulaması olacak.  Artık Bilgisayar Mühendisi olarak çalıyorsanız ve sigorta priminiz asgari ücretten ödeniyorsa SGK burada ‘Dur bakalım! Bu kişi mühendis ve bir mühendise en düşük şu kadar ödeme yapabilirsin’ diyerek ortalama mühendis maaşına ek olarak sigorta primlerini tamamlattıracak.

 

İçeriğin geri kalanını görmek için GİRİŞ yapmanız veya ÜYE olmanız gerekmektedir.

Vergi ile ilgili tüm soru ve sorunlarınız için

0262 606 05 41

üzerinden ulaşabilirsiniz veya

Online Mesaj Gönderebilirsiniz 

Hemen Mesaj Gönder

 

Soru ve sorunlarınız için derneğimize üye olabilirsiniz. Hemen Mesaj Gönderebilirsiniz: https://m.me/versavorg Mükellef Kriz Hattı: 0262 606 05 41