Defter ve Kayıtlarda Hesap ve Muhasebe Hileleri Yapmak

Muhasebe hilesi kavramı kanunlarda açık olarak tanımlanmamış olmasına rağmen, Muhasebe hilesi ile ilgili Vergi Usul Kanunu 359. maddesi a fıkrasında ‘’ Vergi Kanunlarına göre tutulan veya düzenlenen ve saklanma ve ibraz mecburiyeti bulunan defter ve kayıtlarında hesap ve muhasebe hileleri yapanlar,gerçek olmayan veya kayda konu işlemlerle ilgisi bulunmayan kişiler adına hesap açanlar veya defterlerle kaydı gereken hesap işlemleri vergi matrahının azaltılması sonucu doğuracak şekilde tamamen veya kısmen başka defter, belge veya diğer kayıt ortamlarında kaydedenler..’’ olarak bahsedilmiştir

Buna göre; Muhasebe hilesi belirli bir amaçla işletmenin kayıt ve belgelerinin bilerek ve isteyerek manipüle edilmesi olarak tanımlanabilir.

Muhasebe hilelerine her işletme farklı nedenlerden başvurur. Ülkemizde yapılan muhasebe hilelerin çoğu vergi kaçırmaya yöneliktir. İşletmeler genel olarak hile yaparken şu yöntemleri kullanmaktadır.

– Kayıt dışı işlemler,

– İşlemin gerçekleşmesinden önce ya da sonra yapılan kayıtlar,

– İşlemin içeriğine uygun olmayan hesapların kullanımı,

– Belgede sahtekarlık yapmak.

Bu noktada hata ve hile kavramlarının birbirinden ayırt edilmesi gerekir. Hile, “birini aldatmak, yanıltmak için çevrilen düzen, dolap, , entrika”. Hata ise, “istemeyerek ve bilmeyerek yapılan yanlış, kusur, yanılma, yanılgı” demektirÖzetlehile, kişilerin birini aldatmak ya da yanıltmak için özellikle yaptığı bir davranışken hata, kişilerin istemeden bilmeden yaptıkları davranışlardır.

 

İçeriğin geri kalanını görmek için GİRİŞ yapmanız veya ÜYE olmanız gerekmektedir.

Vergi ile ilgili tüm soru ve sorunlarınız için

Canlı Sohbet Yapabilirsiniz

Hemen Tıkla

 

Soru ve sorunlarınız için derneğimize üye olabilirsiniz. Hemen Mesaj Gönder: https://m.me/versavorg