Birleşin, Daha Az Vergi Ödeyin

27 Ocak tarihinde yayımlanan 6770 sayılı Kanun ile yasalaşan ‘KOBİ birleşmelerine indirimli kurumlar vergisi’ düzenlemesinin ayrıntıları belli olmaya başladı. Geriye sadece Bakanlar Kurulunun oran belirlemesi kaldı. Söz konusu ayrıntılara geçtiğimiz hafta yayımlanan 12 seri numaralı Kurumlar Vergisi Genel Tebliği’nde yer verildi.

Bahsedilen Tebliğ’de öncelikle küçük ve orta büyüklükteki işletmenin (KOBİ) tanımı yapıldı. Tanım yapılırken ‘Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelerin Tanımı, Nitelikleri ve Sınıflandırılması Hakkında Yönetmelik’e atıfta bulunularak; söz konusu indirimli kurumlar vergisi teşviki uygulamasından yararlanacak olan KOBİ’lerin, birleşmenin gerçekleştiği tarihten önceki hesap döneminde; 250 kişiden az yıllık çalışanı olan, gelir tablosunda yer alan yıllık net satış hasılatı veya bu dönemin sonunda çıkarılan bilançonun aktif toplamından herhangi biri 40.000.000 TL’yi aşmayan,işletmeler olduğu belirtildi.

Yukarıdaki şartları sağlayan işletmeler KOBİ sayılacaktır. Ancak bütün KOBİ’lerin söz konusu teşvikten yararlanma şansı yok. Çünkü düzenleme sadece imalatçı vasfını haiz olan KOBİ’leri kapsamaktadır.

İçeriğin geri kalanını görmek için GİRİŞ yapmanız veya ÜYE olmanız gerekmektedir.

Vergi ile ilgili tüm soru ve sorunlarınız için

Canlı Sohbet Yapabilirsiniz

Hemen Tıkla

 

Soru ve sorunlarınız için derneğimize üye olabilirsiniz. Hemen Mesaj Gönder: https://m.me/versavorg