fbpx

  Bir Başkasına Ait Kredi Kartının Ödeme Aracı Olarak Kullanılması Durumu

  213 sayılı VUK’nun 230. maddesinde düzenlenen fatura düzeni  hakkındaki uygulamalar  ile, VUK 230. maddesinin 2 nolu fıkrasına göre; Birinci Sınıf ve 2. Sınıf Mükellefler satışlarının  670 TL’yi aşan satışlarının tamamını fatura ile belgelendirmek mecburiyetindedirler.  Bu sınırı aşmayan mükellefler,  Perakende Satış Fişi veya Yazar kasa fişi düzenlemek zorundadırlar.

  Faturalar açık veya kapalı olmak üzere iki şekilde düzenlenebilmekte,  her bir fatura bedeli 8.000 TL’yi aşması halinde, aşan tüm faturaların bedelleri mutlaka banka havalesi, çek cirosu ile veya bankalar tarafından verilen kredi kartları  üzerinden  ödenmesi  mecburidir.   Ancak 8.000 TL’yi aşmayan tutarlar nakit  olarak tahsil olunabilmektedir.

  Uygulamada daha çok  pazarlama şirketleri tarafından  müşterilere teslim edilen mallarla ilgili ödemeler  bizzat  alıcı mükellefin  kredi kartı ile  ödenmemektedir.  Alıcı  yani müşteri çeşitli nedenlerle  kendi kredi kartı ile ödeme yapmayıp başkalarının  kredi kartı ile borcunu  kapatabilmektedir.  İşte bu noktada ödeme tutarının  8.000 TL’yi aşmaması gerekmektedir.  Bu gibi durumlarda  mükellefin Borçlar Kanunun 174. maddesine göre  bir sözleşme yapması halinde  üçüncü şahısların  kredi kartı ile  borçlarını  ödeyebilecektir.[1]

  Fatura muhatabı borçlu ve  üçüncü şahıs arasında  Borçlar Kanunun 174. maddesine dayalı olarak bir sözleşme

  İçeriğin geri kalanını görmek için GİRİŞ yapmanız veya ÜYE olmanız gerekmektedir.

  Vergi ile ilgili tüm soru ve sorunlarınız için

  Canlı Sohbet Yapabilirsiniz

  Hemen Tıkla

   

  Soru ve sorunlarınız için derneğimize üye olabilirsiniz. Hemen Mesaj Gönder: https://m.me/versavorg