Artık Sadece Mükellefin Hasılat KDV’si Takip Edilecek

Maliye Bakanı Naci Ağbal: Küresel elektronik ticaret yapan bir firma Türkiye’de mal satarsa, Türkiye’de vergi mükellefi olacak. Olmazsa resen vergi mükellefi yapacağız ve Türkiye’deki elde edilen gelire de el koyacağız” dedi.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, internette gümrük duvarlarının olmadığına işaret ederek  “Elektronik ticaret ciddi anlamda küresel ticaretin içinde daha fazla önemi olan bir noktaya doğru gidiyor. Bazı ülkeler bu elektronik ticaretten çok ciddi kazançlar elde ediyorlar. Gelir elde ediyorlar ama gelir elde edilen ülke aslında kazancın elde edildiği ülke değil. Mesela küresel elektronik ticareti yürüten firma Amerika’da ama paranını kazanıldığı yer Türkiye. Türkiye o zaman ne diyor, burada para kazanılıyorsa burada vergi verilmelidir” değerlendirmesinde bulundu.

DÜZENLEME YERİNİ BULDU 

Türkiye’de geçen sene e-ticarete ilişkin düzenleme yapıldığını hatırlatan Ağbal, şunları kaydetti: “Türkiye’de mal satan elektronik ticaret firmalarına yapılan ödemelerin şirketlerin bankalarımıza stopaj yapma yükümlülüğü getirdik. Yani burada bir nihai tüketici elektronik ticaret firmasından mal satın almışsa bunun parasını da elektronik ortamda bankacılık üzerinden ödüyorsa o zaman bu aşamada bir vergi keselim. Bu da ciddi anlamda kamuoyunda karşılığını buldu.”

Küresel firmalarla görüşme

“Birçok küresel firma bizimle görüşmeler yapıyor. Bu kanun hazırlığına karşılık Türkiye’de vergi mükellefi olmak istediklerini söylüyorlar. Dolayısıyla düzenleme yerini buldu. Yapacağımız torba yasada bir adım ileriye gidiyoruz. Bir madde getiriyoruz, küresel elektronik ticaret yapan bir firma Türkiye’de nihai tüketicilere doğrudan mal satarsa bu da devamlılık arz ederse bu takdirde Türkiye’de vergi mükellefi olacak. Olmazsa biz resen vergi mükellefi yapacağız ve Türkiye’deki elde edilen gelire de el koyacağız.”

Hasılat KDV’sine bakılacak

Ağbal, “Küçük işletmeler artık sadece yüzde 18 KDV’yi müşterisinden tahsil etsin ama beyannamesinde tutarın yüzde 10’una tekabül eden tutardaki KDV’yi getirip ödesin. Bakanlık olarak mükellefin artık sadece hasılat KDV’sini takip edeceğiz” dedi.

Emlak vergisine neşter vurulacak

 

İçeriğin geri kalanını görmek için GİRİŞ yapmanız veya ÜYE olmanız gerekmektedir.

Vergi ile ilgili tüm soru ve sorunlarınız için

Canlı Sohbet Yapabilirsiniz

Hemen Tıkla

 

Soru ve sorunlarınız için derneğimize üye olabilirsiniz. Hemen Mesaj Gönder: https://m.me/versavorg