Ağbal: Yeni Gelir Vergisi Kanunu Geliyor

Maliye Bakanı Ağbal, bütçe performansı ve yeni gelir vergisi kanun tasarısı ile İngiliz KDV modeli hakkında açıklamalarda bulundu

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Dünya gazetesinde yer alan röportajda önemli açıklamalarda bulundu. Bu yıl bütçe açığının GSYH’nin yüzde 2’sinin altında olacağını öngören Ağbal, “Yeni Gelir Vergisi Kanunu hazırlıyoruz, Pazartesi Bakanlar Kuruluna sunulacak” dedi.

Ağbal’ın sorulara verdiği yanıtlar şöyle:

►Bir dizi harcama artırıcı önlem alındı, 2017 bütçe açığına etkisi tartışılıyor. İlk 4 aylık bütçe performansı da gözeterek siz bu tartışmaya nasıl bakıyorsunuz?

Öncelikle şu anda Türkiye son derece olumlu bir bütçe performansı görünümüne sahip. Son 5 yıllık ortalama genel devlet bütçe açığı GSYH’nin 0,7’si, 2016’da ise 1.1 seviyesinde. Son 15 yılda belki de ekonomide en başarılı olduğumuz alanların başında bütçe performansı geliyor. Türkiye’nin kamu borcunun GSYH’ye oranı önceki dönemlerle mukayese edilemeyecek seviyeye yüzde 72’den yüzde 28.3’e düştü. Şunu AK Parti olarak, hükümet olarak biliyoruz: Türkiye’nin bütçesi ne kadar sağlam olursa, ekonominin karşılaşacağı, riskler ve kırılganlıklar karşısında da o kadar dayanıklı oluruz. O açıdan bütçe performansını bozmak gibi asla düşüncemiz olamaz.

Yıl sonu itibariyle bütçe açığı hedefimiz 47 milyar TL. Genişlemeci maliye politikası nedeniyle açığımız bir miktar üzerinde olacak. Ancak sınırın dışına çıkan, kontrolsüz bir açık oluşmayacak. “2017 bütçe açığı, yüzde 2,5’lara çıkacak” diye değerlendirmeler oluyor. Hiçbir şekilde Türkiye’nin bütçe açığı (GSYH’ye oranla) yüzde 2’yi geçmeyecek. Yüzde 2’nin altında kalacak. Onu rahatlıkla görebiliyorum.

İçeriğin geri kalanını görmek için GİRİŞ yapmanız veya ÜYE olmanız gerekmektedir.

Vergi ile ilgili tüm soru ve sorunlarınız için

Canlı Sohbet Yapabilirsiniz

Hemen Tıkla

 

Soru ve sorunlarınız için derneğimize üye olabilirsiniz. Hemen Mesaj Gönder: https://m.me/versavorg