2017’de Hangi Şirketler Bağımsız Denetime Tabi Olacak?

2016 Yılı için Bağımsız denetim kriterleri tablosu ve 2017 yılı için bağımsız denetim kriterlerinde son durum ne?

Bilindiği üzere, 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’nun 397. Maddesi’nde denetime tabi olan anonim şirketlerin ve şirketler topluluğunun finansal tabloları denetçi tarafından, Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu tarafından yayımlanan uluslararası denetim standartları ile uyumlu, Türkiye Denetim Standartları’na göre denetleneceği düzenlemesi yapılmıştır.

6335 sayılı kanun ile aynı maddeye eklenen 4. fıkra ile denetime tabi olacak şirketlerin Bakanlar Kurulu tarafından belirleneceği hüküm altına alınmıştır. Bakanlar Kurulu tarafından belirlenen Bağımsız Denetim Kriterleri tablosu.

29szt08a_ist_izm_ant_trb_ank_adn

Şirketler, üç kriterden en az ikisinin sınırlarını art arda iki hesap döneminde aşmaları durumunda müteakip hesap döneminden itibaren bağımsız denetime tabi olur.

Yukarıdaki kriterlere uyan limited şirketler de bağımsız denetim yaptırmak zorundadırlar.

DENETİM YAPTIRMAMANIN SONUÇLARI…

Türk Ticaret Kanunu’nun 397. maddesine göre bağımsız denetime tabi olduğu hâlde, denetimden geçmemiş finansal tablolar ile yönetim kurulunun yıllık faaliyet raporu, düzenlenmemiş hükmündedir.

Finansal tabloların düzenlenmemiş sayılması, mali tabloların genel kurul tarafından incelenmesi, tartışılması ve ibrasının yapılmasına engel olur.

Finansal tabloların düzenlenmemiş sayılması; bağımsız denetim yaptırmayan şirketlerin kâr dağıtamaması, sermaye artışı veya azaltımı yapamaması sonucunu doğurur. Fon sağlayan şirketler (Kredi verenler vb.) kredi kararını verebilmek için firmanın bağımsız denetimden geçmiş mali tablolarını talep ederler. Bağımsız denetimden geçmiş mali tablolar verilmezse kredi alınamaz.

Firmanın bağımsız denetime tabi olmasına karşın herhangi bir bağımsız denetçi ile anlaşılmamasından doğacak zararlardan yönetim kurulu sorumludur.

Seçilen denetçinin, bağımsız denetime tabi şirketlere ait internet siteleri üzerinden duyurulmaması durumunda, Türk Ticaret Kanunu’nun 562. maddesinin 12. bendi ve 1524. maddesi gereği, şirketin yönetim kurulu üyeleri adli para cezası ile cezalandırılırlar.

 

İçeriğin geri kalanını görmek için GİRİŞ yapmanız veya ÜYE olmanız gerekmektedir.

Vergi ile ilgili tüm soru ve sorunlarınız için

Canlı Sohbet Yapabilirsiniz

Hemen Tıkla

 

Soru ve sorunlarınız için derneğimize üye olabilirsiniz. Hemen Mesaj Gönder: https://m.me/versavorg